Pon.-Pt. 10:00 - 17:00

Sob.: 10:00 - 13:00

 

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon +48 508 382 844

Rolety kontra moskitiery. Co wybrać?

Osoby urządzające swój nowy dom, często zastanawiają się, jak zaaranżować w nim okna. Część z nich decyduje się na zamontowanie rolet zewnętrznych, coraz więcej osób montuje w oknach też moskitiery. Czy warto decydować się na oba rozwiązania, czy może lepiej wybrać tylko jedno z nich? Sprawdźmy!

Rolety zewnętrzne – komfort cieplny i prywatność

Zacznijmy od tego, że oba rozwiązania montuje się w innym celu. Rolety zewnętrzne pozwalają szczelnie zasłonić okno w trakcie upałów, gdy nie chcemy, by pomieszczenie zbytnio się nagrzewało. W zimie rolety działają odwrotnie – sprawiają, że ciepło z domu nie ucieka przez okna za szybko. Zasłonięte rolety dają też 100% prywatności domownikom, a niektóre modele mają właściwości antywłamaniowe. Rolety jednak stanowią też sporą barierę dla świeżego powietrza, które chcielibyśmy wpuścić do domu. Aby stanowiły ochronę przed owadami, powinny być opuszczone przez większość czasu.

Moskitiera – komarom mówimy „stop”!

Zadanie moskitiery polega na czymś zupełnie innym. Gęsta siatka w oknie ma stanowić barierę dla owadów. Nawet przy świetle zapalonym wieczorem i otwartym oknie, do domu nie wlecą uciążliwe komary, muchy czy ćmy, dostęp utrudniony będą miały również pająki. Moskitiera pozwala więc na komfortowy sen w upalne dni, gdy chcemy korzystać z walorów świeżego, wpadającego przez otwarte okno powietrza. Jeśli chodzi o utrzymywanie w domu ciepła lub dawanie odrobiny prywatności, moskitiera z pewnością się nie sprawdzi.

Co wybrać?

Na szczęście nie trzeba wybierać pomiędzy jednym i drugim rozwiązaniem. Montaż moskitiery nie wyklucza założenia rolet zewnętrznych i odwrotnie. Moskitiery są zawsze warte rozważenia – owady w lecie potrafią być uciążliwe nawet w mieszkaniach na wysokich piętrach w blokach, a co dopiero w domu zlokalizowanym niedaleko jeziora lub rzeki. Jeśli chodzi o montaż rolet zewnętrznych, tu warto się zastanowić. Jeśli budujemy dom pasywny lub energooszczędny i decydujemy się na montaż solidnych okien, rolety zewnętrzne możemy zastąpić zwykłymi roletami wewnętrznymi, które zapewnia nam tyle samo prywatności. Jeśli jednak pragniemy, aby nasz w naszym domu w zimie nie marnowała się ani odrobina ciepła, montaż rolet zewnętrznych będzie strzałem w dziesiątkę. Rolety i moskitiery nie stanowią dla siebie konkurencji, lecz jedno jest wspaniałym uzupełnieniem drugiego.