Pon.-Pt. 10:00 - 17:00

Sob.: 10:00 - 13:00

 

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon +48 508 382 844

Parapety zewnętrzne - jakie wybrać?

Parapety zewnętrzne chronią dom przed utratą ciepła, mury przed zawilgoceniem i ewentualnymi problemami z pleśnią czy grzybami. Wybór parapetu nie powinien być przypadkowy. W jaki sposób go wybrać, aby spełniał swą funkcję ochronną?

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Podokienniki mogą być produkowane z wielu materiałów budowlanych: blachy, aluminium, PCV, kamienia, żywic epoksydowych. Każdy z nich różnić się będzie właściwościami i przeznaczeniem. Dlatego materiał, z którego będzie wykonany parapet to jeden z kluczowych parametrów decydujących o dobrym wyborze podokiennika. Parapety z blachy zabezpiecza się lakierem syntetycznym w kolorze: srebrnym, brązowym lub białym. Dobrze jest jeśli są one wykonane na zamówienie. Wtedy przycinane są z arkuszy ocynkowanej blachy stalowej – zwykle grubość 0,55 mm – stosownie do wymiarów wnęki pod oknem (najlepiej jeśli to blacharz wymierzy przedtem jej długość i szerokość), należy zwrócić uwagę, aby był wykonany  z jednego kawałka blachy. Te bowiem lutowane gorzej się montuje. Parapety z aluminium są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Sprzedaje się je razem z akcesoriami wykończeniowymi i elementami ułatwiającymi ich montaż, a te z PCV mogą imitować drewno, w przekroju będą pełne lub komorowe, do tego są odporne na kwaśne deszcze i korozję.

Jak dobrać parapet zewnętrzny?

Wybierając parapet zewnętrzny, trzeba poza względami estetycznymi uwzględnić cel, dla jakiego się je montuje. Dlatego trzeba sprawdzić, czy ma on odpowiednią szerokość — powinien wystawać parę centymetrów poza obrys muru, oraz kąt nachylenia nie powinien być mniejszy niż 5%, by odprowadzić wodę z przyszybia, zapobiegając tym samym powstawaniu problemów z pleśnią i grzybami. Dobrze dobrany parapet zewnętrzny będzie jednocześnie ozdobą, co wartością wnętrza, jego dopełnieniem. Pomagać będzie mury przed wodą a zimą i latem przed dużymi różnicami temperatur. Zamiast montować go na oko samodzielnie, lepiej postawić jest na fachowców, którzy zadbają o szczegóły montażu.