Pon.-Pt. 10:00 - 17:00

Sob.: 10:00 - 13:00

 

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon +48 508 382 844

Parapety wewnętrzne - jakie wybrać?

Okno jest nie tylko ozdobą, ale i ważnym elementem wyposażenia domu. Jego nieodłączną częścią jest parapet, który nie tylko stanowi zwieńczenie całości, ale także pełni praktyczną funkcję. Ich wybór nie należy do najprostszych, a to za sprawą wielu odmiennych parametrów, które podczas zakupu należy wziąć pod uwagę. Czym należy się więc kierować przy ich zakupie?

 

Funkcje parapetu

Zdecydowana większość okien w budynkach użyteczności publicznej, pubach czy domach wyposażona jest w parapet. Wiele z nich ma zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. Choć bywa, że występuje jeden rodzaj, lub nie ma żadnego. Wiele tak naprawdę zależy od oczekiwań i do nich firma Okno.pl dostosuje montaż okien. Funkcje parapetów wewnętrznych są bardzo różne. Podstawową rolą jest zabezpieczenie przestrzeni pod okiennicą przed zabrudzeniem czynnikami pochodzącymi z zewnątrz. Służy on także za miejsce bardzo praktyczne. Ustawia się na nim rośliny oraz inne elementy wystroju, ale także książki czy zeszyty do wykorzystania na później. Szerszy służy nawet spędzaniu wolnego czasu, gdy można na nim usiąść, wypić kawę czy poczytać książkę, w sposób bardzo klimatyczny.

Jaki wybrać?

Wybór rozwiązań jest bardzo duży. Warto przede wszystkim kierować się użytecznością oraz stylem. Popularne są parapety z PCV, dlatego że są tanie, proste w utrzymaniu i wytrzymałe, jednak nie znoszą dużych obciążeń, ale prezentują się schludnie. Ceramiczne prezentują się bardzo dobrze, mogą zostać wykończone płytkami i są bardzo wytrzymałe. Drewniane doskonale wpisują się we wnętrza rustykalne czy skandynawskie. Wymagają impregnowania, ponieważ ulegają niekorzystnemu wpływowi wilgoci. Łatwo jest je zarysować, ale trudno je złamać. Są trwałe i ciepłe w dotyku. Kamienne, granitowe czy marmurowe są zimne, jednak trwałe, odporne na zniszczenia, choć przy tym drogie i wymagające pielęgnacji. Wiele zależy od tego, jakim funduszem dysponujemy, do czego chcemy, by parapet nam służył i jaki mamy styl w naszym wnętrzu. Nie ma nic jednak gorszego niż źle dobrane i niepraktyczne elementy wykończenia.