Pon.-Pt. 10:00 - 17:00

Sob.: 10:00 - 13:00

 

email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon +48 508 382 844

Okna PCV czy drewniane?

Gdy musimy wymienić okna w swoim domu, lub gdy dopiero go budujemy, stajemy przed dylematem, co wybrać: okna drewniane czy plastikowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Okna plastikowe

Okna z PCV są zazwyczaj tańsze. Wymagają też mniej zachodu przy ich pielęgnacji – wystarczy regularne mycie wilgotną ściereczką lub popularnym detergentem. Jeśli chodzi o walory termoizolacyjne, wysokiej jakości okna plastikowe w niczym nie ustępują oknom drewnianym. Podobnie jest z ich akustyką. Wiele osób uważa, że okna z PCV nie wyglądają ciekawie i dostępne są tylko w białych kolorach. To jednak nieprawda – większość producentów oferuje wiele ciekawych oklein, w tym takie, przypominające wybrany rodzaj drewna. Okna z PCV są lżejsze od okien drewnianych, co sprawia, że są wygodniejsze w transporcie i montażu.

Okna drewniane

W przypadku zakupu okien drewnianych, zwłaszcza z drewna egzotycznego, dla wielu osób zaskoczeniem jest ich wyższa cena. Wynika ona z wydłużonego procesu produkcji, w porównaniu do okien plastikowych. Drewno trzeba najpierw pozyskać, przetransportować i odpowiednio wysuszyć. Okna drewniane, stworzone z naturalnego surowca, uważane są za bardziej eleganckie i prestiżowe. Łatwiej też naprawić je, w przypadku drobnych zarysowań. Ich wadą jest jednak to, że drewno wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji, gdyż nie jest tak obojętne na wilgoć jak plastik. Nie oznacza to jednak, że okna drewniane mają od plastikowych gorszą żywotność. Te z PCV mają tendencje do odkształcania się, czasami ulegają promieniowaniu UV i odbarwiają się, podczas gdy dobrze konserwowane drewno może posłużyć przez długie lata. Drewniane okna można także pomalować, by zmienić ich kolor, jeśli zdecydujemy się na odnowienie budynku. Dla wielu osób ma też znaczenie fakt, że wybór okien drewnianych jest bardziej ekologiczny. Gdy w dalekiej przyszłości będzie trzeba się ich pozbyć, nie staną się dodatkowym obciążeniem dla Matki Natury.